На одеському пляжі «Дельфін» рівень забруднення води перевищує норму у 150 разів

17.08.2020, 16:39 •

44817

Креативний фон для селфі чи смертельна загроза? З танкера «Delfi», який торік викинуло на один з центральних одеських пляжів, перманентно витікають чималі нафтові плями. Попри це, саме в Одесі, за даними опитувань, планує цього літа відпочити бодай вікенд кожен другий українець. А найвідчайдушніші купаються і фотографуються прямо поблизу аварійного судна. Докладніше про це – у розслідуванні Артема Поліковського.

Нагадаємо хронологію подій і спробуємо розібратись у причинах катастрофи. 20 листопада о 18:55 пост технічного спостереження «Південний» отримав сигнал «СОС» від судна: танкер «Delfi» зазнав аварії. Відсутнє паливо, не працюють двигуни, немає електрики. Один з якорів відсутній. 

Упродовж наступної доби танкер запропонували доправити до вільного причалу в порту Очаків. Але від допомоги капітан судна відмовився. Для транспортування вийшов з порту буксирувальник, який направив сам судновласник. Але під час підготовки до буксирування канат намотався на гвинт судна, що створило небезпеку вже для обох суден.

21 листопада о 13:25 між диспетчерськими службами проходить повідомлення: «Аварійне судно «Делфі» почало дрейфувати до акваторії морського порту «Південний». Аби запобігти зіткненню суден, які перебувають на якірних зупинках, о 14:00 відправляють буксирувальник «Володимир Іванов». Судно намагалися дотягти, але буксирна лінія обірвалася. Пізніше через погоду танкер почав дрейф у напрямку порту «Одеса».

Odesa_Delfi2
Судно намагалися дотягти до берега, але не вийшло Фото: СтопКор

Згодом події розвивалися з блискавичною швидкістю, оскільки на судні вимкнулася уся електрика. Буксири порту «Південний» вкотре пропонували допомогу. Однак капітан вкотре відмовлявся. 

О пів на другу ночі 22 листопада «Delfi» вдалося закріпитися якорем на відстані однієї милі від берега – це приблизно 1800 метрів – в районі пляжу «Дельфін». О 5:00 ранку 22 листопада повільний дрейф відновився. Згодом судно лягло на бік біля берега.

Але на цьому пригоди не закінчилися. Адже капітан не дозволяв екіпажу залишати судно, а рятувальні човни не могли підійти ближче через шторм. Зрештою, рятувальники евакуювали трьох членів екіпажу. Як вони зізналися згодом – усі ці дні на судні вони перебували без води та їжі. 

Ця подія обросла історіями і навіть міфами, ситуацією опікувався особисто голова Одеської ОДА Максим Куций. А відкрите кримінальне провадження взяла під особистий контроль головний прокурор Венедіктова. 

Але й за 8 місяців після аварії танкер продовжує виливати нафту в море, на пляжі, в розпал курортного сезону. Тут заборонено купатися, а рівень небезпечних речовин у воді інколи перевищує норму в 150 разів. За майже рік офіційних розслідувань та кабінетних нарад на найвищих рівнях винних досі не знайшли. 

Тому команда «СтопКору» вирушила до Одеси, аби провести власне розслідування і нарешті поставити крапку в цьому питанні.

Теги:
  • Одесса
  • Пляж
  • Танкер